
Националната седмица на четенето
Националната седмица на четенето / 22-26.10.2018 г. / в ОУ „Христо Ботев с. Поповица беше наситена с много прояви и определено допринесе за засилване интереса на учениците към книгите и четенето. Председателят на ученическия съвет в училището Магдалена Николова от 7 клас официалното откри Седмицата на четенето с приветствено слово, откри и обновения Училищен библиотечен кът за свободен достъп , разположен във фоайето на втория етаж.
Вторият ден беше отреден на маратона на четенето с учениците от 2, 3 и 4 клас. Винаги при тази проява учениците се включват с огромно удоволствие. И макар че победители и победени не се отчитат , всички са доволни от себе си и от класовото представяне. Много ученици си размениха книги , които прочетоха за един ден и препредадоха на други свои съученици.
Състезанието по правопис в 5, 6 и 7 клас също предизвика голям интерес. Включиха се повече от 70 ученици, които показаха своите правописни умения под диктовка на откъс от книгата на Георги Господинов „Чудото на четенето“. Първите 10 ученици без или с най-малко грешки бяха отличени с грамоти и награди.
В същия ден в училището се организира и онлайн решаване на езикови задачи „Опознай българския език“, съставени от Института за български език към БАН. Участваха 18 ученици, които показаха добри резултати.
В четвъртия ден от Седмицата на четенето по традиция се посещава читалищната библиотека на с. Поповица от 4-те групи ЦДО . За първокласниците това е първа среща с мястото за заемане на книги и затова е силно впечатляващо и запомнящо се за тях събитие.
Успоредно с фактическите събития и изяви на учениците Седмицата на четенето бе мащабно онагледена с табла, рисунки на приказни герои, тетрадки с образци на краснопис в различни класове .
Последният петъчен ден бе определен за „Ден на отворени врати“ за посещение на родители и срещи с учители с цел подкрепа на ученици, които имат проблеми с езиковото развитие. Посетилите родители останаха впечатлени и удовлетворени от представянето на своите деца в училище и от загрижеността на учителите за повишаване на учениковите езикови и четивни умения и компетентности.